Na końcu trasy atrakcją będzie również wizyta nad zalewem Zimna Woda pod Łukowem, gdzie powstaje dobrze wyposażone miejsce do rekreacji i odpoczynku.
CHARAKTERYSTYKA TRASY
Trasa jest jednym z wariantów jakim można dostać się do opisanych atrakcji. Szlak ten nie jest w żaden sposób oznakowany w terenie, choć przebiega w kilku fragmentach po innych miejscowych szlakach pieszych i rowerowych. Trasę można przejechać w zasadzie każdym rowerem z pominięciem roweru szosowego na wąskich oponach i roweru miejskiego bez przerzutek.
(Trasę można pobrać w formacie GPX kliknij przycisk "pobierz trasę").
DOJAZD
Z uwagi na to, że jest to trasa tranzytowa, jej koniec nie będzie w tym samym miejscu, co start. Trasa może biec w dowolnej kolejności zarówno z Siedlec do Łukowa jak i z Łukowa do Siedlec. Oba miasta są dobrze skomunikowane transportem kolejowym. OPIS NAJWAŻNIEJSZYCH ATRAKCJI
Obszar Natura 2000 Dolina Liwca
Kościół pw. Wniebowzięcia NMP w Niwiskach
Pierwszy kościół - nieznanej fundacji - istniał już w 1300 r. Współcześnie istniejący murowany kościół parafialny został wybudowany w 1787 r. w stylu klasycystycznym dzięki ofiarności Kazimierza Ossolińskiego, podkomorzego mielnickiego.
Bryłę kościoła w stylu salowym o jednej nawie o narożach wewnątrz zaokrąglonych zamyka nieco węższe kwadratowe prezbiterium usytułowane po północnej stronie. Po bokach prezbiterium znajdują się prostokątne przybudówki, mieszczące w przyziemiu kruchtę i zakrystię, ze sklepieniami kolebkowo-krzyżowymi, zaś w górnej kondygnacji dwie przeszklone loże. We wnętrzu kościoła ściany rozczłonkowane zostały parami pilastrów toskańskich dźwigających belkowanie z fryzem tryglifowym i gzymsem modylionowym. Kościół posiada płaski strop oraz fasadę trójosiową, rozczłonkowaną pilastrami, w polach bocznych nisze z figurami śś. Józefa i Antoniego. Przy wejściu do kościoła widnieje tablica fundacyjna z datą 1787 z napisem wygrawerowanym na blasze przez Jana Sowińskiego.Barokowy ołtarz główny pochodzi z I poł. XVIII w. i jest ozdobiony elementami rokokowymi, z bramkami po bokach z rzeźbami z tego czasu Chrystusa ukrzyżowanego w polu głównym, Matki Bożej oraz św. Jana między kolumnami oraz śś. Piotra i Pawła nad bramkami. Na zasuwie widnieje obraz Wniebowzięcia Matki Bożej, w. XVIII, w zwieńczeniu ołtarza obraz Koronacji Matki Bożej z tego okresu. Kościół posiada 4 ołtarze boczne: dwa w stylu późnego baroku. Po lewej stronie z obrazami (I poł. XVIII w.) z obrazami śś. Dominika i Róży z Limy oraz z mensą ozdobioną herbem Roch lub Kolumna oraz obrazami Matki Bożej Różańcowej (XVIII w.) w polu głównym i w zwieńczeniu Imienia Jezus z tego okresu, po prawej zaś z obrazami patrona parafii św. Stanisława Biskupa, sygnowany F. Stelmaski 1901 r. oraz obrazem stygmatów św. Franciszka w zwieńczeniu. Dwa pozostałe ołtarze wykonane są w stylu rokoko i pochodzą z II poł. XVIII w., po lewej: z obrazem św. Józefa z Dzieciątkiem (XVIII w.); po prawej z obrazem św. Kazimierza (XVIII w.) oraz pod zasuwą obrazem śś. Piotra i Pawła sygnowanym nazwiskiem F. Stelmaski 1904 r. . Kościół posiada barokową ambonę zwieńczoną rzeźbą Chrystusa Dobrego Pasterza z XVIII w. oraz w tym samym stylu wykonaną chrzcielnicę. (*http://parafianiwiski.pl/)
Zamek Książąt Mazowieckich w Liwie
Początki zamku w Liwie sięgają I poł. XV w. Gotycka warownia została zbudowana na zlecenie księcia mazowieckiego Janusza I Starszego nad rzeką Liwiec będącą wówczas granicą księstwa mazowieckiego i Litwy. Zamek jest jedynym tego typu zabytkiem na pograniczu mazowiecko-podlaskim.
Zespół zamkowy obecnie składa się z wieży i murów pozostałych z obronnego zamku gotyckiego zniszczonego podczas „potopu” szwedzkiego i wojny północnej oraz barokowego dworu starostwa liwskiego zbudowanego w 1782 r. w. Od 1963 r. jest siedzibą Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Muzeum prezentuje militaria z całego świata, od zabytków z epoki rzymskiej po broń XX wieku. Kolekcja zawiera broń palną, białą – w tym duży zbiór bagnetów z 20 krajów – drzewcową, mundury, zbroje i hełmy. Wystawie broni towarzyszy kolekcja malarstwa i grafiki: dzieła m.in. Wojciecha i Jerzego Kossaków, Tadeusza Ajdukiewicza, Stefano Della Belli, portrety sarmackie, sceny batalistyczne, wizerunki sławnych wodzów. Wystroju wnętrz dopełniają zabytkowe meble i tkaniny z XVII – XIX w. Zwiedzając sale zamkowe można rozmyślać w jaki sposób i dlaczego broń przeszła tak oszałamiającą ewolucję oraz snuć refleksje na temat roli broni w dziejach ludzkości. (*http://liw-zamek.pl/)
Sowia Góra – punkt widokowy na dolinę Liwca
To słynne na okolicę dość wysokie wzgórze, z którego rozpościera się przepiękny widok na dolinę Liwca, na wielkie i nieregularne zakole tej rzeki, nad którą w okresie od wiosny do lata odpoczywają okoliczni mieszkańcy i turyści. Patrząc na rozległe łąki, zamek i kościół w Liwie a także widoczne z tego miejsca wiatraki umiejscowione w gminie Korytnica, możemy cieszyć wzrok nietypowymi jak na tą okolicę krajobrazami.
Na szczycie wzgórza znajdują się stoły z ławkami, gdzie można zrobić sobie przerwę na posiłek i odpoczynek. Znajduje się tu też mała ścieżka przyrodnicza dla dzieci.
Muzeum Architektury Drewnianej Regionu Siedleckiego
- Oficyna dworska (leśniczówka) z piwniczkami,
- Organistówka z około połowy XIX wieku z Mokobod,
- Wiatrak Holenderski z Ostrówka, który zachował dawny mechanizm,
- Karczma Plebańska z około 1900 roku ze Skrzeszewa nad Bugiem,
- Dworek Miejski z około 1850 roku z Siedlec,
- Chałupy - jedna z około 1860 roku (gdzie między innymi miał ukrywać się ks. Stanisław Brzóska) z miejscowości Szaniawy Matysy, druga z 1888 roku z Jagodnego, gdzie urządzona jest izba chłopska i komora z narzędziami pracy
- Dwór klasycystyczny z 1825 roku z Rudzienka koło Kołbieli
- Dworek miejski z Siedlec z poł.XIX w
- Kuźnia z wozownią.
(Informacje o godzinach otwarcia i biletach wstępu 2020 r.) (*https://sucha.podlasie.pl/)
1000 - 1500 - wtorek - piątek | normalny - 6 zł |
Obiekt przed kilkoma laty stracił właściciela i niestety od tego czasu stan obiektów skansenu jest coraz gorszy. Brakuje funduszy na ich należyte utrzymanie. Trwa sprawa przejęcia dworu i skansenu przez Skarb Państwa. To jedyna na tą chwilę szansa na ratunek tych unikatowych zabytków. Mimo wszystko warto zwiedzić zarówno dwór jak i skansen, ceny biletu jest bardzo symboliczna.
Pierwszy kościół został wybudowany w 1407, uposażony w 1478 przez Jana Litawora Chreptowicza, kanclerza królewskiego. Kolejny wybudowany w 1676 r. przez Emerencjanę Mleczko. Obecny kościół parafialny murowany w stylu barokowo-neoklasycystycznym, wybudowany w 1788 r. przez Aleksandra Ossolińskiego, miecznika litewskiego. Został konsekrowany w 1837 przez Bpa Jana Marcelego Gutkowskiego. (*https://pl.wikipedia.org/)
Dom Pracy Twórczej Reymontówka
Mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką otrzymał Reymont za powieść "Chłopi". Za rządów Aurelii Reymontowej Chlewiska przeżywają czasy największej świetności, między innymi dobudowano wtedy wschodnią część dworu, domek ogrodnika oraz nową bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim.
Również w tym czasie uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono oryginalne drzewa, krzewy i kwiaty zgodnie z panującą modą. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej "Węglobok". Po kilkakrotnej zmianie właściciela zespół dworsko - parkowy zakupił w 1981 r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy twórczej "Reymontówka".
Dom Pracy Twórczej Reymontówka
Mieści się on w zabytkowym dworku wybudowanym w połowie XIX w. dla rodziny Różańskich. W 1926 r. dworek wraz z 300 ha gruntów kupiła wdowa po Władysławie Reymoncie - Aurelia, przeznaczywszy na ten cel część pieniędzy z nagrody Nobla, jaką otrzymał Reymont za powieść "Chłopi". Za rządów Aurelii Reymontowej Chlewiska przeżywają czasy największej świetności, między innymi dobudowano wtedy wschodnią część dworu, domek ogrodnika oraz nową bramę wjazdową z ogrodzeniem w stylu podhalańskim.
Również w tym czasie uporządkowano park i ogród, wytyczono nowe aleje, posadzono oryginalne drzewa, krzewy i kwiaty zgodnie z panującą modą. W 1939 r. dwór wraz z majątkiem kupił Feliks Tymieniecki, prezes spółki węglowej "Węglobok". Po kilkakrotnej zmianie właściciela zespół dworsko - parkowy zakupił w 1981 r. Wydział Kultury i Sztuki Urzędu Wojewódzkiego w Siedlcach. Powołano tutaj Dom Pracy twórczej "Reymontówka".
„Reymontówka” to zabytkowy dwór z zapleczem hotelowym dla 50 osób i rekreacyjnym (korty tenisowe, stadnina koni, basen dla dzieci, mini skansen, piękny park z zabytkowym drzewostanem i stawami) z bogatą działalnością kulturalną, edukacyjną i artystyczną.(*http://www.reymontowka.art.pl/)
Rezerwat pod względem prawnym został utworzony 21.03.1933 roku z inicjatywy prof. W. Szafera - wybitnego polskiego przyrodnika. W dniu 4.08.1952 roku dokonano jego restytucji (przywrócenia). Rezerwat zyskał wtedy jednocześnie statut ścisłego. Wreszcie 7.05.1984 roku powiększono rezerwat o 780 ha (rezerwat częściowy) tworząc istniejącą do dziś formę ochrony przyrody o łącznej pow. 1117 ha (z czego 337 ha to rezerwat ścisły).
Drzewostany rezerwatu tworzą jodła, jawor, dąb, świerk, sosna oraz mniej licznie lipa, klon, wiąz, olsza i jesion. Znaczna część tego drzewostanu to ponad 100-letni starodrzew.
W warstwie runa rezerwatu występują gatunki rzadkie i objęte ochroną lub charakterystyczne dla innych stref geograficznych i klimatycznych. Występujące tu gatunki objęte ochroną, to: widłak jałowcowaty, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, bagno zwyczajne, podkolan biały, a objęte ochroną częściową to m.in. kruszyna pospolita, kalina koralowa, kopytnik pospolity, przytulia wonna, porzeczka czarna.
Na terenie rezerwatu stwierdzono występowanie między innymi gatunków –
Rezerwat Przyrody "Jata"
Przedmiotem ochrony (według aktu powołującego) jest zachowanie wielogatunkowego lasu o charakterze naturalnym z udziałem jodły, występującej tu na północno-wschodniej granicy swego zasięgu.
Rezerwat pod względem prawnym został utworzony 21.03.1933 roku z inicjatywy prof. W. Szafera - wybitnego polskiego przyrodnika. W dniu 4.08.1952 roku dokonano jego restytucji (przywrócenia). Rezerwat zyskał wtedy jednocześnie statut ścisłego. Wreszcie 7.05.1984 roku powiększono rezerwat o 780 ha (rezerwat częściowy) tworząc istniejącą do dziś formę ochrony przyrody o łącznej pow. 1117 ha (z czego 337 ha to rezerwat ścisły).
Drzewostany rezerwatu tworzą jodła, jawor, dąb, świerk, sosna oraz mniej licznie lipa, klon, wiąz, olsza i jesion. Znaczna część tego drzewostanu to ponad 100-letni starodrzew.
W warstwie runa rezerwatu występują gatunki rzadkie i objęte ochroną lub charakterystyczne dla innych stref geograficznych i klimatycznych. Występujące tu gatunki objęte ochroną, to: widłak jałowcowaty, widłak goździsty, wawrzynek wilczełyko, orlik pospolity, bluszcz pospolity, lilia złotogłów, widłak jałowcowaty, widłak goździsty, bagno zwyczajne, podkolan biały, a objęte ochroną częściową to m.in. kruszyna pospolita, kalina koralowa, kopytnik pospolity, przytulia wonna, porzeczka czarna.
- płazów, np. traszka grzebieniasta,
- gadów: zaskroniec zwyczajny, padalec, żmija zygzakowata,
- ptaków, tj. m.in. orlik krzykliwy, orzechówka, mysikrólik zwyczajny, gil, krzyżodziób świerkowy, bocian czarny, brodziec samotny, dzięcioł średni, muchołówka mała, puchacz zwyczajny, trzmielojad zwyczajny,
- ssaków: łoś, jeleń, sarna, dzik, 12 gatunków nietoperzy, a także wilk.
Na terenie rezerwatu miały miejsce wydarzenia historyczne z czasów Powstania Listopadowego, Powstania Styczniowego (ks. Stanisław Brzóska) oraz II Wojny Światowej (obóz partyzancki). Na trasie zobaczymy pomnik pamięci ks. Brzóski z 1928 wybudowany w 63 rocznicę śmierci bohatera powstania styczniowego oraz miejsce egzekucji powstańców (już poza granicami rezerwatu). (*https://pl.wikipedia.org/)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz