🔦 Dobre buty na piesze wędrówki. Odwieczny dylemat.


Odpowiadałem już kilka razy prywatnie na Wasze pytania, jakich butów używam i które mi się sprawdzają. Wybór obuwia zwłaszcza dla początkujących piechurów nie jest sprawą prostą i oczywistą, bo sam stawałem przed takimi wyborami. Dlatego w tym wpisie podam modele butów, które używam i które zdają egzamin na różnego rodzaju moich pieszych aktywnościach. 

Na początek muszę to napisać, bo choć to oczywiste, to nie każdy jednak może to wie. Nie ma butów uniwersalnych, ani nie ma takiego modelu, który będzie pasował każdemu. Buty to cholernie indywidualna sprawa, każda stopa jest inna i każdy ma też inne oczekiwania i preferencje. Jedno jest pewne, jest to najważniejszy element ekwipunku piechura i na tej jednej rzeczy nigdy nie warto oszczędzać, choć nie oznacza to również, że trzeba wydawać od razu majątek. Ja rozpoczynając przygodę z wędrówkami kompletnie byłem nieświadomy wielu rzeczy i miałem praktycznie zerową wiedzę, lub ledwie ogólną o tym jakie buty będą się do czego nadawały. Doświadczenia zdobywałem praktyką, niestety okupione było to po drodze niezliczonymi obtarciami, nietrafionymi zakupami, rozczarowaniami itd. Dlatego wpierw podam ogólnie czym się kierować wybierając obuwie na wędrówki, są to krótkie wskazówki, które może naprowadzą Was na właściwy trop.

Spacery, po mieście, parku, bez ciężkiego plecaka: Najlepszym wyborem będzie lekkie obuwie sportowe typu "adidas" np. do biegania. Latem sprawdzą się również dobre sandały trekingowe (skórzane).  

Wycieczki jednodniowe niziny (do 20-25 km wiosna - jesień) poza miasto np. do lasu, bez dużego plecaka: Każdy model obuwia trekingowego. But warto, aby nie był przesadnie ciężki, podeszwa może być ciut twardsza ale nie całkiem sztywna. Mogą być to buty zarówno przed kostkę jak i za kostkę. Jeżeli na Twoich szlakach bywa zawsze dużo błota, woda, bagna, rozważ buty wysokie z dobrą membraną. Jeśli takie przeszkody są okazjonalne, to membrana nie będzie potrzebna. Ważne, aby but bez membrany był wtedy dobrze zaimpregnowany z wierzchu lub jego materiał szybko wysychał podczas marszu.

Wycieczki kilkudniowe, z cięższym plecakiem, niziny i góry: Przede wszystkim buty z dobrą twardą podeszwą, aby pod obciążeniem nie czuć pod stopami kamieni, korzeni i innych rzeczy. Ja preferuję buty wysokie za kostkę ze stabilnym wiązaniem. Model buta dobierz do najczęstszych aktywności. Czym bardziej masywny but, tym będzie cięższy. Jeżeli będzie to jedyna para butów, warto, aby buty miały membranę (tylko sprawdzonej firmy np. Gore Tex, unikaj membran no name, bo but będzie na starcie kaloszem) , która zapewni suche stopy (przy odpowiednim korzystaniu z obuwia) przez całą wędrówkę. 

Jednodniowe wycieczki górskie z lekkim plecakiem:  Buty przeznaczone do chodzenia po górach. Mogą to być lekkie buty wysokie z membraną lub bez, lub jeśli masz już doświadczenie buty przed kostkę np. podejściowe lub trailowe do szybkiego chodzenia/biegania po górach. Do górskiej aktywności najważniejsze jest zwracanie uwagi na typ podeszwy i jej cechy. Jeżeli zamierzasz chodzić w rakach, podeszwa musi być sztywna i być do tego przystosowana. Ogólnie jeśli nie są to trudne szlaki, wędrujesz w porach ciepłych, to nie zalecam kupować butów wysokogórskich, zakatujecie nimi stopy. Dobre buty będą charakteryzowały się dobrym stabilnym trzymaniem stopy, bardzo dobrą podeszwą trzymającą się doskonale podłoża, odpornością na uszkodzenia mechaniczne, choćby jako taką oddychalnością oraz względnie niską wagą. Nie bez znaczenia jest też dobra wkładka, która będzie dobrze amortyzowała nierówności i odprowadzała wilgoć ze stóp. 

Ogólne wskazówki przed zakupem:

- unikaj butów no name, w myśl biednego nie stać na badziewie. Lepiej kupić jedną parę a dobrą.
- ważny jest prawidłowy dobór obuwia, but nie może być za duży, ani tym bardziej za mały.
- jeżeli od pierwszego włożenia but nam nie leży, to to się raczej nie zmieni.
- przez to, że noga podczas wędrówki puchnie oraz aby móc zastosować skarpetę różnej grubości, nie kupuj butów "na styk". But trekingowy powinien być większy niż nasz codzienny o około pół numeru.
- zwróć uwagę na system sznurowania, czy jest prosty, a zaczepy solidne. 
- Zwracaj uwagę na mocowanie podeszwy, czy nie widać jakiejś fuszerki oraz na jakość szwów i materiał wewnątrz buta. 
- warto, aby but miał podeszwę sprawdzonej i renomowanej firmy jak np. Vibram. 
- zwracaj uwagę czy jest to męska czy damska wersja danego model buta (czasami nie do odróżnienia na pierwszy rzut oka).


Moje obuwie z jakiego korzystam.

BUTY WYSOKIE

AKU Camana Fitzroy GTX 



To były moje pierwsze "profesjonalne" buty do wędrówek. Model bardzo popularny i ceniony, choć podobno już nie produkowany, to wciąż dostępny w sklepach. Cholewka buta ze skóry zamszowej, wstawki z materiału AIR8000, który zapewnia przyzwoitą oddychalność. Podeszwa Vibram Erica Everest. W bucie zastosowano membranę GORE-TEX Performance Comfort. Podeszwa zespolona z cholewką pod prasą.



Buty niezniszczalne, przewędrowały ze mną setki kilometrów górskich i nizinnych szlaków, w błocie, śniegu,wodzie, w każdym chyba możliwym środowisku. Trudne warunki nie robiły na nich żadnego wrażenia. Dobry system wiązania, który dobrze stabilizuje staw skokowy. Buty choć nie są bardzo ciężkie, to jednak też nie z kategorii light. Ich cechą charakterystyczną jest twarda podeszwa nadająca się nawet pod raki. Jednak po przyzwyczajeniu nóg do nich, mimo twardości podeszwy można w nich chodzić nie tylko w górach, choć z pewnością na pielgrzymkę się nie nadają.



 Membrana nie wpuszcza wody i w miarę dobrze odprowadza wilgoć. W butach tych wędrowałem w upały i nigdy nie odparzyłem sobie stóp. Polecam po zakupie wymienić wkładki, które są moim zdaniem za twarde. Buty trzeba jak każde rozchodzić, u mnie dopasowały się po około 30 km. Oprócz lekkiego wytarcia materiału wewnątrz butów, żadnych śladów zużycia czy uszkodzenia. Relacja cena-jakość ciężka do pobicia.


AKU Slope GTX 



Zachęcony jakością poprzedniego modelu bez zastanowienia kupiłem drugi model butów wysokich tej firmy. Potrzebowałem tych samych cech, które miały poprzednie, ale przy lżejszej wadze i do bardziej uniwersalnego zastosowania. Model Slope produkowany jest od 25 lat.



Jest to klasyczny but trekingowy. Mimo masywnej konstrukcji po wzięciu do ręki zaskakują niską wagą i to mi się w nich  najbardziej podoba oprócz tych cech, które są tak samo jak w modelu Camana Fitzroy GTX. Gore-tex, wysoka cholewka ze skóry nabukowej, wstawki z oddychającego materiału, podeszwa Vibram dobrze odprowadzająca błoto, prosty i skuteczny system sznurowania. Buty bardzo wygodne. 



Drugą różnicą w porównaniu do Camana Fitzroy jest lepsza amortyzacja wynikająca z zastosowania bardziej rozbudowanej podeszwy, co wpływa na większy komfort chodzenia zwłaszcza na dłuższych wędrówkach. Buty sprawdzone w różnych warunkach od górskich po nizinne podobnie, jak poprzedni model. Wszędzie sprawowały się znakomicie.



W tym modelu fabrycznie są już lepsze wkładki, ale ja po sezonie wymieniłem i tak na swoje ulubione. Są to na ten moment moje najlepsze i najbardziej uniwersalne buty do wędrówek. AKU to solidna włoska firma z tradycjami, buty wykonane są starannie z dobrych materiałów. Każdy para ma indywidualną sygnaturę szewca, który je wykonał.


Buty myśliwskie Solognac 100


Bardzo tanie buty dedykowane myśliwym. Model zazwyczaj cały czas dostępny w ofercie sieciówki Dechatlon. (są dwa typy, wysokie i bardzo wysokie). Lekkie, wykonane z tkaniny bawełnianej, przez to dobrze wentylowane, przyzwoita podeszwa, która zakrywa palce i piętę. Miękka wkładka. Po założeniu czuje się w nich jak w kapciach. Buty dobre na krótkie wypady np. do lasu bez ciężkiego plecaka na lato i w bezdeszczowe dni. 


BUTY NISKIE

Buty turystyczne FH Helium Quechua



Buty według opisu producenta przeznaczone na szybkie wędrówki po górach w bezdeszczową pogodę. Dla mnie służą zarówno do chodzenia, jak i na rower na którym sprawują się znakomicie. Fajna przemyślana konstrukcja, buty lekkie i mogę powiedzieć wytrzymałe po 3 sezonach. Wędrowałem w nich m.in. na kilku prostych szlakach w Tatrach i Beskidach i na nizinnych szlakach. Buty łatwo przemakają, ale też szybko wysychają, Przy niedużych kałużach, pomaga też gumowy otok wokół buta. Fajny system wiązania przez zaciąganie, nic się nie plącze. 


W miarę twarda podeszwa o dziwo dobrze trzymająca się podłoża. W moim odczuciu wadą w tym modelu jest ta skarpeta na kostce, która ma chronić przed dostaniem się piasku czy kamyków do środka. Ja mam wąską nogę w tym miejscu i skarpeta ta nic nie daje, a noga nie jest przez to dobrze ustabilizowana tak jakby pewnie było, gdyby było normalne rozwiązanie. Nie wstrzeliłem się też z numeracją, buty są gdzieś o numer za duże, więc przy dłuższych odległościach potrafią mi czasem obetrzeć kostki. Ogólnie na krótkie górskie wypady i na rower fantastyczne biorąc pod uwagę ich cenę. 

Buty Nagaba model 055


Moje niedawne odkrycie. Polski producent z tradycjami. Półbuty trekingowe wykonane w całości ze skóry, zarówno w środku, jak i na zewnątrz. Podeszwa szyta, metalowe oczka, podwójny język, jakość wykonania pierwsza klasa. Do tego niezwykle atrakcyjna cena. Buty dopiero rozchodzę, ale pierwsze wrażenia mam znakomite. But wygodny, mocarny i jako tako uniwersalny. Z biegiem kilometrów zaczynam ogólnie doceniać tradycyjne rozwiązania i materiały, które nieraz w starciu z kosmicznymi technologiami i tak wygrywają. Jak coś działa i spełnia rolę, to po co wymyślać proch na nowo?  

Buty do biegania w terenie z Dechatlon



Chyba nie ma już tego modelu w sprzedaży, ale pewnie są podobne. Świetne obuwie nie tylko do biegania, ale na długie spacery po mieście, poza miasto. Lekkie, przewiewne, szybko schną, wygodne. Moje noszę już 3 sezon i trzymają się bardzo dobrze. 

Buty turystyczne NH 100 Fresh Quechua 


Kolejne buty z Deca. Ich największą zaletą jest duża przewiewność, dzięki zastosowaniu siatki z dużymi oczkami, na upalne dni doskonałe. Podeszwa dosyć twarda, więc buty nadadzą się na wędrówkę również po nizinnych żwirowych i lekko kamienistych drogach. Nadają się też na rower. Jeżeli masz problem z przegrzewaniem stóp latem, te buty zapewniają stałą cyrkulację powietrza, na rowerze wiatr wręcz chłodzi nasze stopy. Ich wada wynika z ich zalety, przez duże oczka w siatce łatwo do buta dostaje się piach itd., więc w stricto "teren" nie bardzo się nadają. 

Sandały turystyczne NH 120 Quechua

Dobrze wykonane skórzane sandały na niedługie wędrówki w letnie dni. Dobra twarda i przyczepna podeszwa. Wygodne i stabilne zapinanie, stosunkowo są też lekkie. Przeze mnie co prawda rzadko używane, ale np. na wyjazdach rekreacyjno/wypoczynkowych lub na wędrówkach turystycznych po miastach w upalne dni sprawiały się doskonałe. 

I na koniec, dobry but to nie wszystko, aby but dobrze spełniał swoją rolę trzeba używać dobrych skarpet przeznaczonych do trekingu. Polecam skarpety z wełny merynosa. Czasami warto też zdjąć buty i przejść się boso, odmienne wrażenia gwarantowane ;) 







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz