Na Południowym Podlasiu niewiele spotkamy znakowanych szlaków turystycznych. Zwłaszcza tych pieszych. Oprócz Nadbużańskiego Szlaku Przyjaźni koloru czerwonego ciekawą propozycją jest oznaczony kolorem żółtym szlak Janów Podlaski - Międzyrzec Podlaski (lub odwrotnie). Jest to stosunkowo nowy szlak, który został przedłużony na odcinku Porosiuki - Janów Podlaski w 2020 roku. Wcześniej biegł jedynie z Międzyrzeca Podlaskiego do Porosiuk. Jako prawdopodobnie jedna z pierwszych osób, jaka przeszła ten szlak postaram się podać kilka szczegółów i porad, które mogą się przydać dla wędrowca chcącego udać się nim na wycieczkę.
Informacje podstawowe
DYSTANS: 60 km
TYP SZLAKU: tranzytowy (początek i koniec w innym miejscu)
ZNAKI SZLAKU: Żółty pasek na białym tle
ILOŚĆ DNI: Dla przeciętnego turysty 2-3 dni
TRUDNOŚĆ: szlak łatwy
MOJA TRASA:
Dojazd do punktów startu i metyDo Janowa Podlaskiego można dostać się busem z Białej Podlaskiej (firma przewozowa GARDEN, dawny dworzec PKS). Busy jeżdżą zarówno w tygodniu, jak i w sobotę. Aktualny rozkład pod linkiem: https://gardenexpress.pl/
Do i z Międzyrzeca Podlaskiego można łatwo dojechać pociągami na trasie Terespol - Biała Podlaska - Międzyrzec Podlaski - Łuków - Siedlce - Warszawa. Częstotliwość kursowania - zwłaszcza składów lokalnych jest stosunkowo dobra, pociągi jeżdżą średnio co 1,5-2 h.
Raczej nie polecam wariantu z samochodem, ponieważ zostawiając auto, czy to w Janowie, czy w Międzyrzecu, może być problem z dotarciem na punkt startu po jego odbiór.
Gdzie rozpocząć szlak?
Kwestia indywidualna, jak komu wygodniej. Początkującym proponuję rozpocząć wędrówkę w Janowie Podlaskim. Podczas drugiego lub drugiego i trzeciego dnia (w zależności w ile dni planujemy przejść szlak) będziecie mieli łatwiejszą ewentualną drogę ewakuacji. Trasa szlaku na odcinku Biała Podlaska - Międzyrzec Podlaski biegnie bowiem stosunkowo blisko linii kolejowej i co kilka km będą stacje, gdzie będzie można poczekać na pociąg.
Jakość oznakowania szlaku
Na odcinku Janów Podlaski - Porosiuki szlak jest oznakowany bardzo dobrze, znaki są widoczne i jest ich stosunkowo dużo, na drzewach, słupach, kamieniach itp. Jedyne zastrzeżenie mam do oznakowania skrzyżowania w miejscowości Klonownica Plac, zaraz za przystankiem autobusowym (idąc od Janowa). Wędrowałem z jeszcze jedną osobą i nie widzieliśmy znaku ze wskazaniem skrętu w lewo i szliśmy niepotrzebnie ok. 2 km główną szosą zanim znowu weszliśmy w las. Szlak prawdopodobnie skręca zaraz za ostatnim domem, gdzie tuż za płotem biegnie polna droga i to najprawdopodobniej w nią trzeba skręcić (nie ma jeszcze żadnej mapy z naniesionym szlakiem i trudno mi to zweryfikować na 100%).
Na odcinku Porosiuki - Międzyrzec Podlaski szlak oznakowany jest dobrze, trzeba jednak już czasami częściej zwracać uwagę na znaki. Warto wspomnieć, że szlak na tym odcinku może być widoczny na niektórych starszych mapach turystycznych i topograficznych.
Ogólnie nawigowanie po szlaku jest proste, nie ma dziwnych manewrów na swoim przebiegu a oznakowanie jest wystarczające do nawigowania bez spoglądania cały czas na mapę.
Rodzaje dróg
W około 80% szlak prowadzi po drogach gruntowych, leśnych i polnych. Najgorszy odcinek szlaku biegnie nową drogą asfaltową między Szachami a Utrówką. Co prawda jest zazwyczaj niewielki kawałek trawiastego pobocza, ale trzeba uważać na ruch samochodów. Bardziej niebezpiecznym miejscem jest niewielki odcinek (ok. 0,5 km), kiedy idzie się główną drogą z Janowa Podlaskiego (za Klonownicą Plac). Warto zachować szczególną ostrożność, iść oczywiście lewą stroną i najlepiej poboczem.
Ukształtowanie terenu, charakter krajobrazu
Jest to szlak nizinny, choć warto wspomnieć niewielkie nadbużańskie pagórki w początkowym etapie w okolicach Janowa Podlaskiego, które są przyjemnym urozmaiceniem dla mijanego krajobrazu. Pozostała część szlaku biegnie już zupełnie płasko. Dużą zaletą tego szlaku jest to, że biegnie zazwyczaj z dala od cywilizacji, hałasu i uczęszczanych dróg samochodowych. Na trasie idzie się w dużej części przez tereny leśne, pola i łąki. Cywilizację spotykamy przechodząc jedynie przez kilka niewielkich miejscowości oraz jedno miasto (jest możliwość ominięcia).
Warianty szlaku
Dla osób chcących ominąć Białą Podlaską polecam w Roskoszy, zaraz za dawnym mostkiem kolejki wąskotorowej na rzece Klukówka zmienić szlak żółty na szlak zielony pamięci narodowej (należy odbić w prawo na Cicicibór Duży, widoczne znaki), którym dojdziecie do samych Porosiuk. Dystans będzie mniej więcej taki sam.
Utrudnienia na szlaku
Nie ma żadnych znaczących utrudnień, szlak nie wymaga przedzierania się przez tereny podmokłe itp. Po opadach deszczu niektóre drogi mogą być trochę błotniste (zwłaszcza tam gdzie są rozjeżdżone przez traktory), ale to w zasadzie jedyne przeszkody, jakie przyjdzie Wam pokonać na szlaku.
Miejsca postojowe
Na szlaku nie ma specjalnych miejsc do odpoczynku, wiat, zadaszeń itp. Warto jednak wspomnieć teren rekreacyjny w zespole dworsko-parkowym w Roskoszy, który znajduje się m.in. w połowie szlaku (zadaszone wiaty, miejsce na ognisko, kosze na śmieci itp. Gdy planujemy dłuższy postój w tym miejscu, trzeba to zgłosić u zarządcy obiektu i zapytać o zgodę).
Sklepy
Sklepy dobrze zaopatrzone spotkamy oczywiście w Janowie Podlaskim, Białej Podlaskiej i Międzyrzecu Podlaskim. Poza tymi miejscowościami przy samym szlaku będziemy mijali jeszcze dwa sklepy. Pierwszy nieduży sklep, przyzwoicie zaopatrzony spotkamy w Roskoszy (przed zespołem dworskim), który jest czynny również w soboty. Drugi sklep, tym razem duży i bardzo dobrze zaopatrzony spotkamy w Porosiukach około 0,5 km przed mostem na rzece Krznie. Czynny od poniedziałku do soboty i w niedziele handlowe do późnych godzin wieczornych. (Wybierając wariant szlaku omijającego Białą Podlaską, sklep spożywczy spotkacie jeszcze przy skrzyżowaniu dróg w Ciciborze Dużym).
Woda
W wodę można zaopatrzyć się we wspomnianych sklepach, a także przechodząc przez wsie na trasie, prosząc gospodarzy. Na odcinku leśnym od Porosiuk do Międzyrzeca spotkamy też kilka żwirowni, gdzie można nabrać wody (jeżeli dysponujecie filtrem lub zamierzacie ją przegotowywać).
Atrakcje na szlaku (najciekawsze)
- Miejscowość Janów Podlaski ze słynną stadniną koni
- Miasto Międzyrzec Podlaski, zabytkowe centrum, bulwar nadrzeczny, międzyrzeckie jeziorka, zabytkowy kirkut żydowski
- Miasto Biała Podlaska, zabytkowe centrum, zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów
- Dawna cerkiew unicka i prawosławna w Klonownicy Dużej
- Zespół dworsko-parkowy w Roskoszy
- Zabytkowy zespół dworski w Klonownicy-Plac
- Mogiły polskich pilotów z września 1939 roku w okolicach wsi Helenów
- Zalew w Hrudzie, ok. 1 km od szlaku (teren prywatny, wstęp płatny)
- Architektura drewniana we wsiach Porosiuki i Sokule
- Dęby prof. Bolesława L. Hryniewickiego - pomniki przyrody znajdujące się na szlaku przed Międzyrzecem Podlaskim
Noclegi na szlaku
Jeżeli ktoś chce spać w wyższym standardzie, to mniej więcej w połowie szlaku znajduje się Dworek Helena (http://dworekhelena.pl/) w Porosiukach, zespół dworsko-parkowy w Roskoszy (http://roskosz.pl/) oraz obiekty noclegowe w Białej Podlaskiej. Na szlaku nie ma pól biwakowych, jednak przez to, że duża część trasy biegnie przez las, nie ma problemu z rozbiciem namiotu "na dziko". Należy oczywiście tylko zadbać o czystość i zabrać ze sobą wszystkie śmiecie.
Czy szlak nadaje się na rower?
Jeżeli jest sucho, szlak można bez większych problemów przejechać rowerem. Na szlaku możemy spotkać co prawda odcinki dróg gruntowych słabo utwardzonych, ale nie będą one długie. Oczywiście nie polecam wybierać się na szlak rowerem z wąskimi oponami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz